Ana Sayfa Genel Seferberlik Nedir ? Seferberlik Nasıl İlan Edilir ?

Seferberlik Nedir ? Seferberlik Nasıl İlan Edilir ?

Paylaş

Seferberlik halk dilinde Devletin savaşa girmesi durumunda gerekli asker teminini vatandaşlar arasında bildirge yayınlayarak ilk olarak gönüllüler olmak üzere eli silah tutan herkesi askere çağırması olayıdır. Öncelikle daha önce askerliğini yapmış kişiler arasında tercih yapılmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’ nde olası bir seferberlik halinde 30 milyon vatandaşın seferberliğe katılacağı bildiriliyor. 30 milyon asker demek savaşı başlamadan kazanmak demek. Şimdi diyeceksiniz ki şu dönemde asker fazlalığı ile savaş mı kazanılır. Cevap, Türk ise kazanılır olmalıdır. Tarihin vermiş olduğu bu ruh İslamiyetle birlikte şahlanışa geçer ve şehitlik arzusu vatan için insanları her şeyden vazgeçirebilir.

Türkler arasında bir parola, bir hedef olan “kızıl elma” liderin gösterdiği istikamet demektir. Türkler lideri güçlü olduğu hiçbir savaşta azınlık olasalar dahi savaş kaybetmemiş tek millettir. İslami ve vatani şuurları güçlü bir lider ile pekiştiği taktirde Türkleri durduracak başka bir ırk, devlet yoktur. Bu da yabancı komutanlar tarafından denenmiş tasdik edilmiş bir yaşanmışlıktır.

Seferberlik sadece kişi olarak değil de mal olarak da yapılabiliyor. Mesela silah, 4×4 araç, otomobil ve savaş için ne gerekiyorsa sivil halktan toplanıp savaş için kullanılabiliyor. Bir devleti oluşturan bütün vatandaşların olası bir devlet savaşı durumunda bütün mallarına ihtiyaç halinde el koyulabiliyor. Ki bu devlet içinde yaşayan kişilerin buna karşı çıkması durumunda vatandaşlıkları sorgulanabilecek hale gelebilir.

Seferberlik tarihte Osmanlı Devletinin son zamanlarında ve Türkiye Cumhuriyeti’ nin ilk kurulduğu yıllarda ilan edilmiş olup, tüm halk savaşa, tüm silahlar asker ocağına olmak kaydıyla gerçekleşmiştir. Ki kurtuluş savaşı kazanılıp bu güzel ülkemizin temelleri atılmıştır.

6 YORUMLAR

  1. Seferberlik çıkar mı bilmem ama çıkarsa bu millet topyekün savaşa gider. Öncelikle ben. Bir ölür bin diriliriz. Allah Türk’ü korusun ve yüceltsin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.