Ana Sayfa Genel Sosyal Medya Hastalığı FOMO

Sosyal Medya Hastalığı FOMO

Paylaş

Çağımızın hastalığı olan sosyal medya hastalığı hakkında tıp biliminde alan oluşturulmuş durumda.Ve bu hastalık konusunda ciddi ciddi tedavi olanlar bile var. Sosyal medya hastalığının adı da konuldu.

FOMO

Çoğumuz sabah kalkar kalmaz telefonumuzu arayıp bir an önce sosyal medyaya bakarız. Acaba bugün ne olmuş, anlık gündem nedir diye çeşitli arayışlara gireriz. Bu da psikolojik bir durum olarak resmiyet kazanmış, FOMO (Fear of Missing Out) türkçesi “Gelişmeleri Kaçırma Korkusu” olarak literatürde yerini aldı. Peki FOMO hastalığına yakalandığımızı nasıl bileceksiniz ?

FOMO insanların sosyal medyaya olan bağlılığını özetleyen bir ruh halidir. Resimlerimi kaç kişi beğendi, ben onu takip ediyorum o beni neden takip etmiyor, bu durum sinir sağlığını etkileyip sizi sıkıntıya boğabiliyor. Aile içinde diyalog eksikliğine sebep oluyor ve eski aile yapısını oldukça bozuyor.

 

Bu konuda 200 bin kişi üzerinde yapılan araştırmalarda insanların yüzde 40 ı sosyal medyada geri kalmayı göze alamıyor ve bunu bir eksiklik olarak addediyor sürekli gelişmelerden haberdar olmak istiyor.

Bu hastalık psikolojik bir hastalık olduğu için bu durumdan “kendi kendinizin doktoru” olarak kurtulmanız gerekiyor. Bu durumdan kurtulmanın tek yolu dışarıda sosyal bir hayatın olduğunu kavramaktan ya da tekrar hatırlamaktan geçiyor. Eğer düşüncenizin temelinde bu fikre sahip olursanız bu durum size daha çok huzurlu gelecektir.

Peki ya siz hastamısınız ?

3 YORUMLAR

  1. Sosyal medya ile herkesin ne yaptığını ve nasıl yaşadığını kolayca görebiliyoruz. Bu da herkesi birbirine özendirip aynı ya da benzer şeyleri yapmaya sevk ediyor. Ayrıca sanal dünyada karşı cinsi etkileme ve elde etme isteğiyle yapılan paylaşımların büyük bir yüzdeye sahip olduğunu düşünüyorum.Kendinize gelin!!!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.