Ana Sayfa Sağlık Haberleri Ağız Kokusu Pratik Önlemler

Ağız Kokusu Pratik Önlemler

Paylaş

Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi: Bakteriler tarafından üretilen “volatile sülfür” isimli gaz ağız kokusu yapmaktadır. Ağızdaki enfeksiyon, diş eti hastalığı yada gıda artıkları, bakterilerle birlikte bu kokuların oluşmasına zemin hazırlar. Ağız kokusu sorunu kişinin kendisinden çok çevresini etkiler ve sosyal hayatı olumsuz olarak etkiler.

 Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi

Bakteriler tarafından üretilen “volatile sülfür” isimli gaz ağız kokusu yapmaktadır. Ağızdaki enfeksiyon, diş eti hastalığı yada gıda artıkları, bakterilerle birlikte bu kokuların oluşmasına zemin hazırlar. Ağız kokusu sorunu kişinin kendisinden çok çevresini etkiler ve sosyal hayatı olumsuz olarak etkiler.

Ağız Kokusu Nedenleri

Ağızda kalan besinler çürüyerek ağız kokusu oluşturabilir Diş eti problemleri ağız kokusu oluşmasına neden olabilir Mide rahatsızlığı bulunan kişilerin ağzında koku oluşabilir Diş yapısında bozukluk bulunanlarda koku olabilir Dişlerinde çürük veya iltihap bulunan kişilerin ağızları kokabilir Ağız ve diş bakımına yeteri kadar özen göstermeyen kişilerde Ağız kuruluğu yaşan kişilerde Sinüslerinde sorun bulunan kişilerde Karaciğer ve akciğer problemleri yaşayanlarda Şeker hastalarında Şıkça kahve ve çay tüketenlerde Baharatlı yiyecekleri aşırı tüketenlerde ağız kokusu meydana gelebilir.

Ağız kokularında yapılması gerekenler
– Tüm çürükler tedavi edilmeli.
– Diş eti hastalığı tedavi edilmeli. Cepler ve diş taşları önlenmelidir.
– Gömük ve yarı gömük 20 yaş dişleri çekilmelidir.

Ağız kokusunu önlemek için bunları uygulayın
– Her öğünden sonra dişlerinizi 3 dakika fırçalayınız ve günde bir kez diş ipi kullanınız.
– Diş fırçanızı kuru ve temiz bir yerde muhafaza ediniz ve kullandıktan sonra iyice yıkayınız.
– Dil çok girintili ve pütürlü yapısı sebebiyle bakterilerin rahatça yerleşip zor temizlenebileceği bir dokudur. Dişlerinizle birlikte dilin yüzeyinin ve özellikle arka kısmının fırçalanması kokuyu önlemek açısından önemlidir.
– Nane şekeri,ağız spreyleri yada gargaralar ağız kokusunu önlemez sadece kısa bir süre (5-7 dk) önler.
– Ağız kokusunu önlemek için su ve hidrojen peroksit’den hazırlayacağınız bir gargara olumlu etki yaratabilir.
– Gıda kaynaklı (sarımsak ,soğan,alkol vb) kokularda ise ertesi sabah aç karnına içilen bir bardak soğuk süt kokuyu belirgin miktarda azaltır.

4 YORUMLAR

  1. Dilinizi diş fırçasıyla fırçalamayın. Diş hekimliği 3.sınıf öğrencisiyim geçen periodontoloji uzmanı hocamız dedi dili her gün fırçalamak travmaya sebep oluyor özellikle çok bastırıyorsanız. Ağız içi kansere bile sebep olabiliyor. Ayrıca listerine türü ağız gargaraları ciddi bir diş eti sorunu olmayn kişilere önerilmiyor. Diş hekiminize kontrole gittikten sonra ondan alacağınız bilgiler en doğru bilgilerdir. Kontrollere gitmeye üşenmeyin. Bir çok hastalığın ilk bulguları ağızda görülür. Diş hekiminizin bunu fark edip sizi yönlendirmesi çok mühim. Ağız sağlığınıza dikkat edin 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.