Ana Sayfa Genel Annesi Ölenler İçin Eğitim Bursu

Annesi Ölenler İçin Eğitim Bursu

Paylaş

Ebeveynlerinden birisi ölen çocuklara devlet tarafından yardım yapılmaktadır. Bunun neticesinde annesi ölenler için eğitim bursu ile sosyal refah ve sosyallik ilkesi yerine getirilmektedir. Amaç çocukların nitelikli bireyler olarak yetişmesini sağlamak, hayatlarını kaliteli devam ettirmeleri toplum içerisinde sağlıklı birer birey olmasını sağlamaktadır. Öksüz yetim yardımı 2018 yapılmaktadır.

 SGK tarafından ödenen bu aylık erkekler için sınırlı bir yaşa kadar sürerken, kadınlarda evliliğe kadar ödenmeye devam edilmektedir.

            Bu yardımın amacı çocuğa bir sorumluluk vererek neden bu yardımın kendisine yapıldığını anlamasına yardımcı olmaktır. Verilecek olan ücret reşit olmayan bireylere verilmemektedir. Alacak kişinin ebeveynlerinden bir tanesinin olmaması ya da her ikisinin vefat etmiş olması şartı aranmaktadır. Yetim ve öksüz çocuklar ülkemizde çok önem verilen konuların başında gelmektedir. Çünkü hiçbir anne baba çocuğunun bu durumda olmasını dilemez. Bu sebeple bu tür çocuklara daha fazla ilgi ve alaka gösterilmektedir.

 Sosyal Destek Kimlere Sağlanır?

            Ülkemizde ebeveynlerinden bir tanesini ölüm nedeniyle yitirmiş olan çocuklara sosyal yardımlarda bulunan çok sayıda vakıf bulunmaktadır. Hepsi farklı biçimlerde yardımlar sunmaktadır. Bazı vakıflar kalacak yer için destek verirken bazıları ise her ikisini birlikte yapmaktadır. Bu vakıfların en tanınmış olanlarından bir tanesi de Darüşşafaka’dır.

 Yetimlere Verilen Eğitim Yardımları;

            Öksüz ve yetim maaşı olan çocukların okul yardımları için belirli bir şart aranmamaktadır. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından hazırlanan şartlı okul yardımından yararlanmak için bu maaşı alıp almadığınızın bir önemi yoktur. Öğretim bir çocuğun gelecekte nasıl bir birey olacağını, kişiliğini ve karakterini etkilemektedir. Öğretim için devletin sunmuş olduğu yardımlar gibi vakıflarda çalışmalar yürütmektedir. Bunların arasında fazla sayıda kurum olmasına rağmen gene de bazen tam olarak yetişmiyor düşüncesi içinde bulunmaktayız.

            Bu tür bir yardımları alabilmek için bazen gerekli olan sınavlara girme şartı aranabilir. Sınavı başarı ile bitiren çocuklara devlet veya özel kuruluş tam burs ile öğretim desteği sağlayabiliyor. Ebeveyni olmayan çocuklara gerek devlet tarafından gerek vakıf ve yerel yönetimlerce öğretim desteği sağlanmaktadır. Bu yardımlardan yararlanmak için her kuruluş tarafından farklı şartlar belirlenmektedir. Geleceğimiz olan çocukların kaliteli bir yaşam ve sağlıklı bir birey olması için öğretim görmesi zorunluluktur. Ülkemizde de çok sayıda bu desteği sağlayan kuruluşlar bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.