Ana Sayfa Genel Bedelli Askerlik Açıklaması

Bedelli Askerlik Açıklaması

Paylaş

Bedelli askerlik bekleyenlerin oldukça fazla olduğunu belirtmiştik. Fakat net rakamlar resmi merciler tarafından açıklandı. Başbakan Binali Yıldırım’ ım  bedelli askerliğe sıcak baktığını daha önceki konuşmalarından anlamıştık. Başbakan Yıldırım bedelli askerlik için veri paylaşımında bulundu.

Buna göre;

Yoklama Kaçağı : 570 bin 422

Bakaya : 56 bin 947

Firar : 5 bin 772

Erteleme : 2 milyon 930 bin 279

Öğrenci : 1 milyon 885 bin 438

Olmakla birlikte toplamda 5,5 milyon kişinin askerlik sorunu var.  Yıldırım ihtiyacımız belli, 350 bin ama birikmiş 5,5 milyon vatandaş var ve bu soruna çare aramak şart dedi.

“Bedelli gündemde yok. Hassasiyetler var”

Geçtiğimiz günlerde Erdoğan seçimden sonra otururuz bir bakarız duruma göre bir karara varırız demişti. Kulislerde konuşulan konu ise yıl sonuna doğru bedelli askerliğin çıkacağı yönünde. Zira ekonomik sıkıntılar ve ihtiyaç fazlalığından dolayı çıkacağına kesin gözü ile bakılıyor.

Bedelli Askerlik Çıkarsa Şartlar Ne Olur?

Bedelli askerlik çıktı diyelim. Herkes yararlanabilecek mi ? Bu sorunun cevabı kulislerde konuşulduğuna göre yaş 25 olarak olacağı ve fiyatının karar aşamasında belli olacağı yönünde.

Peki 25 yaş altı vatandaş ne yapacak sorusunun cevabı belki sürekli bir bedelli yasası olarak çözülebilir. Sürekli bedelli yasası çıkması halinde 25 yaşını dolduran her vatandaş bedelli askerlik hakkından yararlanılacak. Ülkemiz için profesyonel orduya geçme imkanına olanak sağlayan bu durum, ülkemiz açısından daha sağlıklı olacağı konusunda şüphesiz. Bütün büyük güç devletlerin profesyonel ordusu olduğunu biliyoruz.

Profesyonel ordu ile ülkemiz daha da güçlenecek ve ekonomimiz daha da düzgün hale gelecektir. Bedelli askerliğin getirdiği ekonomi oldukça fazla ve bu miktarın savunma sanayi gibi güvenlik için kullanılacağı aşikar.

Bedelli askerliğin seçimden önce değil de sonra gelmesi, hükümetin böylesi hassas bir konuyu seçim malzemesi olarak kullanmak istememesi. Zira bu kadar şehidimiz olduğu şu zamanlarda böyle bir şeyin etik olmayacağı kanısına varılmış olmalı ki böyle bir girişimde bulunulmadı ve seçim sonrası bekleniliyor.

Yıl sonuna yakın bedelli askerliğin çıkacağı doğrultusunda konuşan hükümet bu konuda vatandaşın isteğini arzusunu yerine getirecek gibi bir davranış sergiliyor. Bu gelişmelerden anladığımız 2018 yılı sonuna kadar bir bedelli askerlik yasasının çıkacağı. Bu konu hakkında bilgilerinizi yorumlarınızı aşağıdaki bölümden bizimle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.