Ana Sayfa Genel Bedelli Askerlik Çıkacak mı ?

Bedelli Askerlik Çıkacak mı ?

Paylaş

Bedelli askerlik konusunda devlet büyüklerinin bu konu hakkındaki düşünceleri bedelli askerlik bekleyen asker adayları için oldukça heyecan verici gözüküyor. Özellikle Başbakan Yıldırım profesyonel orduya geçişi vurgulayarak bedelli askerlikten toplanacak paranın savunma sanayisinde kullanılabilirliğine dikkat çekti.

profesyonel ordu

Profesyonel orduya geçtiğimiz bu yıllarda Başbakan Yıldırım’ ın söyledikleri kulislerde oldukça iyi karşılandı. Twitter’ da her gün açılan bedelli askerlik TT si her gün binlerce kişinin desteği ile bedelli askerliğe ne kadar sıcak bakıldığının ve bu haktan yararlanacak asker adaylarının ne kadar çok olduğunun kanıtı. Cumhurbaşkanı’ nın bedelli askerlik konusunda şuan için çekimser kalması nabız yoklamasından ibaret olduğu gözüküyor.

Bedelli askerlikte adayların beklentisi yaş 25 bedel 15 olarak gözüküyor. Fakat büyük bir kesim fiyatla fazla ilgilenmiyor. Çünkü bakaya kalmış asker adayı sayısı oldukça fazla ve bu adaylardaki huzursuzluk gün geçtikçe artmakta. Bedelli askerlik çıkarsa oyunu hükümete vereceğini söyleyenlerin oranı %90 ve bu adayların sayısı 3 milyona yakın. Yani bu da %3-5 puan olarak hesaplanıyor.

bedelli askerlik

Savunma sanayine harcanması düşünülen bu gelir, savunma sanayimizi daha güçlü kılacak profesyonel ordu ile TSK daha da güçlenecek. Şuan er olarak askerlik yapan askerler sürekli geri hizmette görev alıyor. Profesyonel ordunun devlete katacakları profesyonel hizmet hususu kimsenin şüphesi yok. 15 temmuz sürecinden bu yana 25 bin Uzman çavuş alındı. Ve 13 bin Uzman Çavuş daha alınacağı belirtildi. Bu yazımıza Uzman çavuş alımı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Devlet Bahçeli’ nin de bedelli askerlik olayına sıcak baktığının 2016 yılında yaptığı konuşmadan biliyoruz. Bahçeli profesyonel orduya geçilmeli ve kaynak bedelli askerlikten alınmalı demişti. Hemen hemen her süper güç ülkelerinde profesyonel ordu kullanılmaktadır. Ülkemizde de %50 oranında profesyonel orduya geçiş yapılmıştır.

Bedelli askerlik ne zaman çıkacak sorusunun cevabı ise merak uyandırıyor. 24 haziran seçimlerinden önce mi ?  sonra mı ? Edindiğimiz bilgiye göre seçimden sonra çıkacak gibi görünüyor. Seçimden önce çıkarsa büyük bir sürpriz olur. Fakat oy olarak getirisini almak için seçimden sonrasına tarih verileceği tahmin ediliyor.

Muhalefet tarafından bedelli askerlik konusundaki suskunluk oldukça ilginç gözüküyor. Fakat seçim beyannamesinde bir madde olarak yazılacağı tahmin ediliyor. 24 haziran seçimleri ile yeni başkanlık sistemine geçeceğimiz 2018 yılında askeri sisteminde değişeceğini tahmin eden uzmanlar 2018 yılı içerisinde bedelli askerliğin çıkacağına kesin gözüyle bakmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.