Ana Sayfa Sağlık Haberleri Burun Estetiği İle İlgili Merak Edilenler

Burun Estetiği İle İlgili Merak Edilenler

Paylaş

Dünyada olduğu kadar ülkemizde de pek çok kişi burun estetiği yaptırıyor ya da yaptırmayı düşünüyor. Dünya genelinde sıklıkla yapılan burun ameliyatları ile ilgili kafa karıştıran bilgiler de ortalıkta dolaşmaya devam ediyor. Konuyla ilgili en çok merak edilenlerden biri genç yaşta burun  estetiği yaptırmanın doğru olup olmadığı. Uzmanlar burun estetiği yaptırmak isteyen genç kızlarda alt sınırın 16, genç erkeklerde de 18 yaş olduğunu söylüyorlar ancak havayolu tıkanıklığı ile zor durumlar yaşayanlarda bu yaş daha da aşağı çekilebiliyor. Çok zorunlu kalınmadıkça çok genç yaştaki kişilere burun ameliyatı yapmaktan kaçınıldığını bildiren doktorlar erken yaştaki ameliyatlarda kıkırdak ve kemik büyümesiyle ilgili noktalara dokunulmadan operasyonu gerçekleştirdiklerini de ekliyorlar. İleri yaşlarda ise anestezi alımıyla alakalı herhangi bir sıkıntı söz konusu değilse her yaşta burun estetiği yapılabiliyor.

burun estetiği

Merak edilenlerden biri de burun estetiği ameliyatlarının herkeste aynı şekilde uygulanıp uygulanmadığı oluyor. Uzmanlar ameliyatın kişinin burun yapısına uygun ve tamamen kişiye göre planlanarak yapılması gerekliliğine vurgu yapıyor ve aynı zamanda cinsiyete göre ve bazı anatomik özellikleri de göz önünde bulundurularak yapılmasının önemine de dikkat çekiyorlar. Ameliyatı etkileyen çok sayıda faktör olmasından ötürü hiçbir ameliyat tekniği tamamen bir diğerine benzemiyor.

Burun estetiği yaptırmayı düşünenlerin ameliyat sonrası yara izi kalıp kalmayacağını merak ettikleri de bir gerçek. Değişik teknikler kullanılarak yapılan ameliyatların bazıları kapalı, bazıları ise açık yöntemde gerçekleşiyor. Kişinin burun durumundan kaynaklanan şekilde her iki ameliyat türünün aynı anda uygulandığı istisnalar da yok değil. Uygulanan açık ameliyat yöntemleriule yaklaşık 6 ay sonrasında çıplak göz ile yara izini görmek neredeyse mümkün olmuyor. Kapalı ameliyatlarda ise burun altından çalışma yapıldığı için zaten yara izi söz konusu olmuyor.

Bu ameliyatı yaptırmak isteyenler için belki de en can alıcı kısım ameliyat sonrasındaki sürecin çok ağrılı olacağına duyulan inançtır. Uzmanlar bu ameliyatların ağrısız olduğunu ve ameliyatı takip eden 3. gün itibariyle kişilerin ağrı kesici dahi kullanmaya ihtiyaç duymadığını bildiriyorlar. Kısmen var olan morluk ve şişlikler hastaların çok fazla acı çektiğine dair yanlış bir ön yargıya neden olabiliyor. Burun bölgesinin hareketli bir bölge olmaması ağrının da çok fazla olmamasının nedenlerinden biridir. Bu süreçte hastaların yüz bölgelerini zorlayacak hareketlerden örneğin aşırı gülme veya sert çiğneme gibi durumlardan uzak durmaları önerilmektedir. Diş fırçalarken de hassas davranmalı ve yumuşak fırça kullanılmalıdır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.