Ana Sayfa Kadınlar Hakkında Cilt Tiplerine Göre Günlük Cilt Bakımı Önerileri

Cilt Tiplerine Göre Günlük Cilt Bakımı Önerileri

Paylaş

Cildimizi çok iyi korumak zorundayız. Özellikle yüz bölgemiz vücudumuzun vitrini konumunda ve bizi toplumda temsil ediyor. O halde cildimiz için elimizden gelen faydayı sağlamalı ve yıpranmaması için bazı uygulamalarda bulunmalıyız. Cildimizi doğru şekilde temizlemez ve bakımını uygulamazsak, yıpranacak ve çeşitli cilt problemleri oluşacaktır. İlk olarak cilt temizliği çok önemli.

Cilt temizleme nasıl yapılır?

Cilt temizliği üç aşamalı olarak uygulanır ve bunlar cildi temizlemek, cildi arındırmak ve cilt nemlendirmek olarak sıralanabilir. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar günlük olarak makyaj yapmak zorunda kalabiliyor. Makyaj yapmasalar bile gün içinde maruz kaldıkları kötü hava molekülleri ciltlerindeki gözenekleri dolduruyor ve cildin nefes almasını engelliyor. Cildimizi doğru şekilde temizleyerek gözeneklerimizi açabiliriz. Cilt temizleme ürünleri ile cildinizi temizleyebileceğiniz gibi doğal sabunlarla cilt temizleme işlemide yapılabilir. Her iki yöntemi kullanarak cilt gözeneklerini açmak mümkün.

Cildi arındırmak ise temizlemekten daha derine inmek anlamına gelir. Cilt arındırma ürünleri işinizi görür ancak bunu evde yapmak istiyorsanız, doğal maden suyu ile cilt arındırmak bir alternatif olabilir. Aynı etkiyi gösterecektir. Soda ile cilt arındırmak tercih edilen etkili bir yöntemdir.

Cilt tiplerine göre günlük bakım önerileri

 Yağlı ciltler için bakım önerileri, yağlı cilt yapısına sahip insanlarda siyah noktalar ve akne oluşumları daha sık görülür. Bunların önüne geçebilmek için, yağlı ciltler için temizleme toniği kullanımı çok önemlidir. Her gece yatmadan önce cildinizi cilt temizleme toniği ile temizlemeli ve arındırmalısınız. Bu sayede siyah nokta oluşumları azalacaktır. Bunun dışında haftada iki kez olmak üzere peeling uygulamak yada kil maskesi uygulamak faydalı olacaktır. Ayrıca toniğin ardından iyi bir nemlendirici kullanarak cildinize toniğin daha iyi etki etmesini sağlayabilirsiniz.

Kuru ciltler için cilt bakımı önerileri, çok daha kolaydır. Çünkü cildiniz günblük nem eksikliğinden dolayı kurumakta ve matlaşmaktadır. Bunun önüne geçmenin en iyi yolu, kuru ciltler için nemlendirici ürünler ve kuru ciltler için temizleyici ürünler kullanmak olacaktır. Fazlasıyla kuru bir cilt yapısına sahipseniz günde iki kez olmak üzere cildi nemlendirmek gerekmektedir. Bu aşamalardan birini yatmadan önce yaparsanız gece cildiniz nemlendiriciyi daha kolay emecektir. Kuru ciltlerde çizlilenmeler oluşabilir, bunları engellemek için ince çizgilere karşı etkili nemlendirici kullanmakta fayda var.

Son olarak Karma cilt tipi, oldukça avantajlı bir cilt yapısıdır. Karma cilt yapısındaki ciltler, farklı formlardaki cilt yapılarıdır. Her bölge farklı bir özellik gösterir ve her bölgeye ayrı uygulama gerekir. Bazı bölgeler kuru, bazı bölgeler ise yağlı olabilir. Ancak ortalama olarak hassas sayılmayacak bir cilt yapısıdır ve doğru şekilde temizlenmesi yeterli olacaktır.

Cilt tipine göre nemlendirici seçimi ve cilt tipine göre tonik seçimi çok önemli püf noktalarıdır. Öncelikle cildinizi iyi tanıyarak, cilt tipinize en uygun ürünler seçmelisiniz.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.