Ana Sayfa Genel Deprem Riski Sorgulama AFAD

Deprem Riski Sorgulama AFAD

Paylaş

Eviniz Depreme Dayanıklı Mı ?

“e-devlet” in soy ağacı ve vasiyetname gibi uygulamalarından sonra AFAD deprem riski sorgulama hizmetini vatandaşların hizmetine sundu. En son 1996 yılında güncellenen Türkiye deprem haritası 19 mart tarihinde güncellenerek resmi gazete de yayımlandı. AFAD ın başta ODTÜ olmak üzere başlıca üniversiteler ve MTA ile beraber ortak olarak hazırladığı risk haritası fay hattına göre değil hem fay hattı hemde zemin yapısı da göz önünde bulundurularak yapıldı.

deprem riski sorgulama

Son güncellenen haritaya göre Türkiye de kırmızı bölgeler yani riskli bölgelerin sayısı arttı. İstanbul’ da zemini en sağlam yerlerin başında Kadıköy, Çamlıca ve Beykoz geliyor. İstanbul’un en sağlam zemini buralar seçildi. 1999 depreminden sonra adalardaki fayların halen potansiyelli olduğu biliniyor.

Yeni deprem haritası deprem riski sorgulama olarak dijital ortama taşınmış durumda. Şuanda test aşamasında olan bu uygulamayı kullanmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

DEPREM RİSKİ SORGULAMASI YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ. 

Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği de güncellendi fakat 1 Ocak 2019 tarihinde uygulanacak. Yeni deprem haritasına göre uygulanan bu yönetmelik Yapı Denetim Firmalarına anlatılıp eğitimler verilerek ileri ki yıllarda daha sağlam yapılar yapılması için çalışılacak. AFAD gerekli duyduğu alanlarda bina projelerine müdahale edebilecek. Harita artık sıklıkla güncellenecek. Türkiye fay hatları açısından oldukça zengin. Fakat bu zenginlik dezavantajıyla birlikte geliyor. Fay hatları uygulaması çok dikkat çekici olarak geldi ve vatandaşlar yoğunluktan dolayı siteyi zaman aşımına uğrattı.

Deprem riski sorgulaması son zamanlarda merak edilenler arasındaydı ve bu isteğe cevap verilerek bu uygulama hizmete sunuldu.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here