Ana Sayfa Kadınlar Hakkında Ertesi Gün Hapı

Ertesi Gün Hapı

Paylaş

Ertesi Gün Hapı : Korunmasız ilişki sonrasında hamile kalmayı önlemek amacıyla kullanılan ertesi gün hapı, ilişkiden sonraki 12 saat içinde alınırsa başarı oranı daha yüksektir. Ertesi gün hapları ilişkiden sonraki 72 saat içinde alınabilmektedir. Erken tüketilmesi başarı oranını arttırmaktadır.

 

Ertesi Gün Hapı Nedir

Korunmasız ilişki sonrasında hamile kalmayı önlemek amacıyla kullanılan ertesi gün hapı, ilişkiden sonraki 12 saat içinde alınırsa başarı oranı daha yüksektir. Ertesi gün hapları ilişkiden sonraki 72 saat içinde alınabilmektedir. Erken tüketilmesi başarı oranını arttırmaktadır.

Nasıl Etki Eder

Cinsel birleşmenin hemen ardından hamilelik meydana gelmemektedir. Bu sebeple ilişki sonrasında kullanılacak ilaçlarla hamileliğin önlenmesi mümkündür. İlişki sonrasında spermin yumurta ile birleşmesi yaklaşık 6 gün içinde gerçekleşmektedir. Ertesi gün hapı içildiğinde yumurtalıkların yumurta üretmesi engellenir ve rahim yapısı değiştirilir. Hamilelik gerçekleştikten sonra almanız fayda sağlamayacaktır.

Ne Zaman Kullanılmalıdır

Düzenli bir doğum kontrol yöntemi olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Sadece acil durumlarda kullanmalı ve yılda birkaç kezden fazla kullanmamaya çalışmalısınız. Sık kullanımda adet düzensizlikleri yaratabilmektedir. Cinsel yollarla bulaşan hastalıkları engellemediğini de aklınızdan çıkarmamalı ve diğer korunma yöntemlerini uygulamalısınız.

Kullandıktan Sonrası

Hapı aldıktan sonra diğer korunma yöntemlerini uygulamaya devam etmelisiniz. İleri bir dönemde gerçekleşecek ilişkide koruma sağlamayacaktır. Hapı kullandıktan sonraki 3 hafta içinde adet görmüyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Hamile olabilirsiniz.

Kimler Kullanamaz

İlişki 72 saatin öncesinde gerçekleştiyse bu hap fayda sağlamayacaktır.Hamilelik durumlarında bu hapı kullanmamalısınız.Yüksek kan basıncı, diyabet, ağır karaciğer rahatsızlığı gibi problemleriniz varsa, kalp problemi yaşadıysanız, felç geçirdiyseniz, göğüs kanserine yakalandıysanız, hormonal ilaç kullanmanızda sakınca varsa ve başka ilaçlar kullanıyorsanız, hapı kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Zararlı Mıdır?

Sık kullanımı sonrasında adet düzensizlikleri oluşabilir. Yüksek bir koruma sağlamadığı için hamile kalma riskiniz fazladır. Bulantı, göğüslerde şişkinlik, dolgunluk ve sinirlilik gibi yan etkiler gösterebilir. Korunmasız ilişki sonrasında ne kadar erken alırsanız başarı oranı o kadar artacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.