Ana Sayfa Genel İşitme Cihazı Ülkemizde İşitme Engelliler

İşitme Cihazı Ülkemizde İşitme Engelliler

Paylaş

Türkiye’de yaklaşık 3 milyon işitme engelli bulunmaktadır. İşitme cihazı kullanan sayısı her geçen nüfusa oranla artmaktadır. Kişi işitme duyusunu kaybettiği zaman konuşma ve iletişim kurmada da aynı oranda sorun teşkil etmektedir. İşitme kaybı olan engelli kişi aynı zamanda konuşma yeteneğini de kaybediyor. İşaret dilini kullanarak konuşması ikinci bir engeli de beraberinde getirmektedir. Sizlere bu yazımızda işitme engellilerin karşılaştıkları sorunlar ve dikkat edilmesi gereken bazı bulgulardan bahsedeceğiz.

İşitme engeli doğuştan, ateşli hastalık geçiren veya yüksek gürültüye maruz kalan kişilerde oluşur. Bu oluşum bazen yavaş yavaş bazen de doğuştan direk oluşabiliyor. Bu durum acaba bizde de işitme kaybı var mı? Sorusunu akla getiriyor. İşitme kaybını ölçen her ne kadar bilgisayar programı yada uygulama olsa da bu değerler asla gerçeği yansıtmıyor. Gerçek değerleri görmek için en yakın hastanede Kulak burun Boğaz bölümünden randevu alıp Odyometri testine girmeniz gerekiyor.

isitme engeli - İşitme Cihazı Ülkemizde İşitme Engelliler

Dünyada hızla gelişen teknoloji işitme engeline de çözümler üretmeye devam ediyor. Fakat uzağı görmeyen bir kişi gözlük kullandığı zaman uzağı net olarak görebiliyorken işitme engelinde aynı durum geçerli değildir. İşitme cihazı kullanan bir kişi ortamda duyduğu sesleri cihaz vasıtası ile alır. Yükseltilmiş olarak kulağına gelen sesi kulaktaki çekiç, örs, üzengi gibi kısımlardan filtreleyerek geçirdiği için bu kısımlarda problem olursa kulak görevini tam olarak yerine getirememiş oluyor.  Kulak yolunu By Pass ederek direk beyindeki işitme bölgesini kontrol eden kısma dışarıdan cihaz takılarak işitme kayıpları en aza indirilmeye çalışılmaktadır.

Pe ki bu durumda işitme cihazı seçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Piyasada herkesin bütçesine göre devletin desteği ile 600 TL den başlayıp 10 bin TL ye kadar farklı model ve tiplerde işitme cihazları mevcuttur. Bu sektörde Danimarka firmaları kendini ön plana çıkarmaktadır. Widex, phonak, philips, siemens, oticon, earnet, beltone, starkey, sonic, siemens gibi markaları tercih edebilirsiniz. İşitme derecenize göre kulaklık modelleri seçebilirsiniz.

isitme cihazi - İşitme Cihazı Ülkemizde İşitme Engelliler

İşitme cihazı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

İşitme cihazını odyometrist bilgisayardan ayarlayıp kullanıcıya sunduktan sonra 1 hafta ürün kullanılıp hangi ortamlarda ne gibi ses sorunları ile karşılaştığını tekrar cihazı aldığı yere giderek bilgisayardan kulaklığa ayar yaptırması gerekmektedir.

İşitme cihazının suya dayanıklılık özelliği yoksa yağmurdan ve tozdan korunması gerekiyor. Her gün yatmadan önce çıkartılıp özel bezi ile silinmesi ve fırçası ile temizlenmesi gerekmektedir. Kulakta oluşan kirler cihazın hoparlör kısmına kaçtığı zaman size ekstra masraf çıkarabilir.

İşitme cihazları pil ile çalışmaktadır. Pilin kalitesine göre 7 ile 10 gün kullanım ömrü olur. Ortam koşullarına göre bu durum değişkenlik göstermektedir. Pilleri cihaz satan firmalar yerine internetten uygun fiyatlara alabilirsiniz. Bu fiyat bazen yarı yarıya fark edebiliyor.

isitme cihazi pili - İşitme Cihazı Ülkemizde İşitme Engelliler

Pili kullanmadan önce mutlaka üzerindeki etiket çıkartılmalı ve pil hava ile etkileşime girip reaksiyonunu tamamlaması için en az 1 dakika beklemeliyiz. Ortalama 2 dakika bekledikten sonra pi işitme cihazına takılmalıdır. Aksi halde pilin etiketi çıkartıldıktan hemen sonra cihaza takılırsa aynı gün pil bitiyor diye cihaz tekrar uyarı verecektir. Ne yazık ki bu durumdan pil satan firmalar detaylı bahsetmemektedir. Bu durumdan cihazım bozuldu diye tamire gidenlerin sayısı az değil.

 

1 Yorum

  1. İşitme cihazı gerçekten çok önemli bir konu bilgilendirme için teşekkürler. Ama engelleri aşmak İçin her şeyi denemeye devam. Unutmayın herkes bir engelli adayıdır. Kimin ne olacağı belli olmaz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.