Ana Sayfa Sağlık Haberleri Kış aylarının tehlikeli hastalığı grip ve tedavi yöntemleri.

Kış aylarının tehlikeli hastalığı grip ve tedavi yöntemleri.

Paylaş

Sağlık Bakanlığı, grip mevsiminin başladığı bu dönemde, antibiyotik kullanımı üzerinde duruyor. Gelecek on yıl içerisinde günümüz antibiyotik kullanımı nedeniyle en basit enfeksiyonlarda bile antibiyotiğin çözüm olamayacağını belirleyen araştırmaları dolayısıyla, reçetelere yazılan antibiyotiklerle ilgileniyor.


Sağlık Bakanlığının, hedef grup olarak seçtiği anneler ile grip ve soğuk algınlığında antibiyotik kullanımının doğruluğu, azaltılması üzerinde çalışmalar yapılacak. Bu tür rahatsızlıkların şikâyetiyle doktora gelindiğinde kullanılmak üzere doktorlara, boğazdan örnek alınmasını sağlayan pratik test malzemeleri tedarik edilecektir.


Türkiye Kamu Hastaneleri ile ortak yürütülen çalışmalarda hastanelerde tüketilen antibiyotik miktarının hesaplanması sağlanacak. Reçete Bilgi Sistemi üzerindense, Türkiye’de ilçe, il, bölge bazında antibiyotik dağılımı istatiksel olarak belirlenecek.
Dünya Sağlık Örgütünün önerisi doğrultusunda el temizliğinin önemi vurgulanacak. Bunun için bilinçlendirme ve farkındalık kampanyaları düzenlenecek.


Bireysel olarak yapabilecekleriniz ise antibiyotik kullanmaktan daha kolay. Antibiyotik kullanmak yerine hijyene dikkat etmek önemli. Ellerinizi bol bol yıkamanız yerinde olacaktır (özellikle yemeklerden önce ve sonra).


Grip ve soğuk algınlığı başınıza geldikten sonra değil de daha ziyade öncesinde dikkat etmeniz gereken bir durumdur. Vücut direncinizi güçlü tutmanız bu konuda önem arz etmektedir. Vücudun ihtiyacı olan C vitamini, mevsiminde oluşan sebze ve meyve tercihi, bol su tüketmek, omega3 ve magnezyum tüketmek, yeterince dinlenme, uyku düzenine dikkat etmek grip ve soğuk algınlığına karşı daha dirençli olmanızı sağlayacaktır.

Grip olmamak adına bol bol sebze meyve yemek yararlı gelecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.