Ana Sayfa Genel Kpss Genel Kültür Tarih Soruları

Kpss Genel Kültür Tarih Soruları

Paylaş

Her yıl düzenlenmekte olan kpss genel kültür soruları – genel yetenek sınavı bu yıl 22 Temmuz tarihinde gerçekleştirilmiştir. Lisans mezunu adayların girdiği bu sınavda toplam 120 adet soru bulunmaktadır. Bu soruların dağılımı şu şekildedir: Türkçe ve Matematik’ten 30’ar adet soru, Tarih’ten 27 soru, Coğrafya’dan 18, Vatandaşlık’tan 9 ve Güncel Bilgiler konu alanından da 6 soru sorulmaktadır. Tarih alanında 2013 yılına kadar 30 soru sorulmuş olup 2013 yılından itibaren ise soru sayısı 27’ye düşürülmüştür.

Tarih Alanında Çıkan Konular

Adaylar kapsamlı bir Tarih konu alanından sorumlu tutulmaktadır. Konular İslamiyet’ten önceki Türk devletlerinden çağdaş Türk ve dünya tarihinin sonuna kadar olan kısmı içermektedir. Daha ayrıntılı konu başlıkları ise şu şekildedir:

– İslamiyet’ten Önceki Türk Tarihi

– İlk Müslüman Türk Devletleri

– Osmanlı Devleti Siyasi Tarihi

– Osmanlı Devleti Kültür ve Uygarlık

– 20.Yüzyıl’da Osmanlı Devleti

– Kurtuluş Savaşı Hazırlık Dönemi

– Kurtuluş Savaşı Cepheleri

– Türk İnkılap Tarihi

– Atatürk Dönemi İç ve Dış Politika

– Atatürk İlkeleri

– Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi

Konuların Soru Dağılımları

ÖSYM her konudan mutlaka soru sormaya özen gösterirken daha çok kavramları ve devlet adamlarının özelliklerini sorduğu fark edilmiştir. En çok soru sorduğu konu alanı 4-6 soru adedi ile Osmanlı devletinin siyasi tarihi iken en az soru sorduğu alan ise 1 soru ile Atatürk İlkeleridir.

Adaylar Tarihe Nasıl Çalışmalıdır?

Tarih, hem içeriği hem de evrenselliği dolayısıyla çok kapsamlı ve detaylı bir alandır. Bu alanda sayısal işlemlerin olmaması, alanın sadece sözel ifadelerden (savaş ve antlaşma tarihleri hariç) oluşması sözel zekası gelişmiş olan adaylar için kolay görülürken sayısal zekası baskın olan adayları zorlamaktadır. Eğer bireyin tarihe ilgisi varsa okuması ve çalışması daha kolay olmaktadır. Sınava giren adaylar da bunu ifade etmektedir. Adaylar günü gününe ve notlar alarak bu derse çalışmalı ve sık sık da çalıştıklarını tekrar etmelidirler. Konuyla ilgili test, genel kültür denemeleri ve çıkmış soruların çözülmesi adayların çalıştıklarını pekiştirecek ve yanlışlarını görmelerine olanak sağlayacaktır.

2019 kpss soruları daha kolay olacağını söyleyen Akademisyenler, adayların daha iyi çalışarak 2019 yılında yapılacak olan kpss sınavına asılmalarını söylüyor.

1 Yorum

  1. kpss de genellikle aynı sorular çıkıyor. bu sorular oldukça karışık bu karışıklığı bir nebze bile olsa giderdiniz pazar günü sınava girdim bakalım ne olacak teşekkür ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.