Ana Sayfa Genel MİT Ajanı Nasıl Olunur ?

MİT Ajanı Nasıl Olunur ?

Paylaş

Ülkemizde vatansever gençler hem vatana hizmet hem de bir devlet memuru olmak için MİT’ in kapılarını aşındırır Ancak çeşitli zorluklarla karşılaşır. En başta da şu soruya cevap aranır “MİT ajanı nasıl olunur “ Bu cevaba karşın  “ Sizde zaten potansiyel olsa sizi alırlardı “ gibisinden hikayeler de anlatılır. Özellikle de sinema dünyasına kendisini kaptıranların çokça inandığı bir hikayedir bu.

mit ajanı nasıl olunur

MİT ajanı olabilmek için öncelikle 4 yıllık bir üniversiteden mezun olmak gereklidir. Daha sonra yabancı dil şartı aranır. MİT ajanı olmak isteyen adayların iyi bir yabancı dile sahip olması gerekiyor. Bu yabancı dil İngilizce’ den Flemenkçe’ ye kadar bir çok dil olabilir. İngilizce, Almanca ve Fransızca dilleri için YDS den 70 veya üzeri puan alınmalıdır. Daha önce KPSS şartı da aranmaktaydı, ancak şu anda gerekli durumlarda bu şart aranmamaktadır.

Bu arada MİT ajanı olmak için askerlik şartı da aranır, fakat bu önemli ve zaruri bir şart değildir. Teşkilat, ihtiyaca göre tecilli kişiyi de istihdam edebilmektedir. MİT ajanı olabilmek için gerekli birkaç sınavı başarı ile geçmek gerekir.

Sınav süreci şu aşamalardan oluşur;

  • Yazılı ve Sözlü Sınavlar
  • Kompozisyon
  • Kişilik Envanteri Uygulamaları
  • Uygulamalı Bölümler
  • Şağlık Muayenesi
  • Mülakat
  • Atama

Bu sınavları üstün zeka ve kuvvetinizle geçerseniz, sizde hayallerinizdeki o hizmeti ve kurumu elde edip canınız pahasına bu devleti ilelebet sürdürmek için çalışma imkanı bulabilirsiniz.

 

2 YORUMLAR

  1. Ülkemize adam yetiştirmek için mit çocuk esirgeme kurumlarından vatan evladı alıp yetiştiriyor. Bu adam yetiştiren örgütün adı da SEDAT tır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.