Ana Sayfa Genel Özgüven Hakkında Pek Bilmediklerimiz

Özgüven Hakkında Pek Bilmediklerimiz

Paylaş

Öz saygı ve öz güven konuları, bireylerin kendi kendilerini yakından ve uzaktan gözlemlemesi ve incelemesi anlamına gelir. Öz farkındalıkla yakinen ilgili bir konudur. Çünkü insanlar düşünsel ve duygusal olarak kendi iç dünyalarının bilincine vararak ve bu şekilde gözlemlenen bilinç konusuna ulaşan bir kişi, ruh dünyasında olan biten her şeyi kontrol etme yatkınlığına hızlıca erişir.

özgüven nedir

Öz güvenin ana hatlarıyla üç şekli bulunmaktadır.

1- ) Düşük Özgüven
Öz güveni düşük olan kişiler, öz güveni yüksekte olan bireylerin tam tamına tersidir. Kendi benliklerine değer vermedikleri gibi, yeteneklerine güvenmezler ve öz güven konusundaki eksiklikleri neredeyse çoğu durumda kendini gösterir. Başarısız olma korkusu, bireyin öz güveni düşük olan kişilere acı çektirdiği gibi işlerine kısıtlama getirir.
2- ) Yüksek Özgüven
Bu şekilde öz güvene sahip olan kişiler, kendi benliklerini kabul eder ve kendilerine fazlasıyla değer verirler. Bu durum, pozitif olan bir öz güven türüdür zira kişinin kendi hayatından memnuniyet duymasını sağlar. Fakat bu durum engeller ve sorunlarla karşılaşma konusunda bir barikat sağlamaz. Lakin kendinize güvenemiyor olmak ve ortaya çıkabilecek herhangi bir sorun karşısında cesur davranıp o şekilde olmak, çoğu şeyi kolaylaştırır.
3- ) Abartılı Özgüven
Abartılı şekilde öz güvene sahip olan kişiler, diğer kişilerden daha da üstün olduklarını düşünerek etrafındaki insanları hafife almaktan çekinmezler. Durum negatif bir öz güven türüdür lakin sevgiyle ve sağlıklı ilişkiler kurmaları konusunda engel olur.
Sürekli rekabet içindedirler ve zirveye çıkma eğilimindedirler. Bu tür kişiler için mutlu olmak, başarıdan ibarettir; Fakat gerçek olan bir durum vardır bu şekilde mutluluğu yakalamaları çok zordur. Özgüven hakkında bilmediklerimiz aslında hayatımızın içerisinde yer alıyor. Fakat toplumumuzda başka insanları küçümsüyor olmak erdemli bir davranış olarak nitelendirilmez.
Her insan kendini sevmek zorunda. Zira bu dünya her şeye katlanılacak kadar uzun ve güzel değil. Hayatın hemen hemen her safasında yaşayabileceğimiz özgüven azalması, ve özgüven patlaması olayına kısaca değindik. Kadınlarda özgüven patlaması erkeklerin sayesinde oldukça fazla olmakta ve Türkiye bu konuda başı çekmektedir. Genel olarak özgüven eksiklikliğinde ne olur sizlere anlatmak istedik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.