Ana Sayfa Sağlık Haberleri Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler.

Paylaş

Bir zamanlar aynada nereye tarasanız taranır, ne şekil verseniz o şekle giren saçlarınızın olduğunu hatırladıkça üzülüyorsunuz değil mi. Saç dökülmesine iyi gelen bitkiler derken Normalde erkeklerde 50 yaşından sonra kadınlarda ise 70 yaşından sonra dökülen saçlar, şimdi 20 yaşında bile dökülebiliyor.

Tabi ki sadece yaş değil çevre koşulları, yaşam şartları, hormonlar, kullanılan ilaçlar, ırsi bazı etkenler de saç dökülmesinde etkili rol oynuyor. Bununla birlikte hemen akla ilk gelen şey tedavi. Peki cerrahi operasyon ve ilaç tedavisinden başka nasıl bir yöntem denenir diye sizler için araştırdık ve aşağıda saç dökülmesine iyi gelen bitkileri ve hakkındaki doneleri sizlere aktardık.

Saçlar köklerden meydana gelir. Fakat her kök saç olarak büyümez. Tam anlamıyla randıman vermeyen saç kökleri vardır ve bu kökler uyarılmayı bekliyor. Bu kökleri uyarıp harekete geçirdiğiniz taktirde saç kökleriniz işlevini yerine getirip saç olarak meydana çıkıyor. Saç tellerinin dökülmesi bir daha çıkmayacağı anlamına gelmez. Gerekli tedaviler uygulandığı ve gerekli hareketlilik verildiği taktirde saç kökleri yeniden teller çıkarmaya başlar. Saç telleri zarar görmesi durumunda dökülüyor günlük ortalama 50 ila 100 telin dökülmesi normal olarak karşılanır.

Özellikle erkeklerde erken yaşlarda meydana gelen saç dökülmeleri insanın canını fazlasıyla sıkmaktadır. Ve bu büyük bir sorun teşkil etmektedir. Bununla birlikte piyasada fazlasıyla bu tedaviye yönelik ilaçlar satılmaktadır. Fakat hiç birisi bir bitkisel ilaç kadar faydalı olamaz. Saçlarınız neden dökülüyor sorusunun tam olarak cevap aradığı yerde burasıdır.

Prosiyanidin olarak bilinen ve hemen hemen her bitkide bulunan bu madde saç köklerini harekete geçirmek için birebirdir diyebiliriz. Bu madde antioksidan özellikleri ile saç köklerine zarar veren her türlü etkeni bertaraf eder. Bir çok ülkede yapılan araştırmalara göre olumlu sonuç verdiği kanıtlanmıştır.

Prosiyanidin içeren bitkilerin bazıları şunlardır;

Kuşburnu, Yeşil çay, Yaban mersini, Üzüm çekirdeği, Arpa, Elma.

Beslenme hayatımızda bu bitkilere yer vermemiz Prosiyanidin bakımından bizlere olumlu katkı sağlayacaktır. Piyasada bu bitkileri içeren çeşitli tonik ve doğal meyve suları da alınıp tüketilebilir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkiler

Biberiye, Aloe Vera, Çörek Otu Yağı, Isırgan Otu, Nane Yağı gibi bitkilerdir.

Bu bitkilerden ister sade isterse bir karışım içinde yararlanılabilir ve saç köklerini doğal bir yöntemle aktif hale getirebilir, ve saçlarınıza yeniden kavuşabilirsiniz.

Not: Bitki ürünlerini kullanırken bilgisizce kullanmamaya özen gösterin. Öncelikle bu bitkiler nasıl kullanılır bunun hakkında bilgi edinilmeli ve kullanılmalıdır. Aksi taktirde deride tahrişe neden olabilir sağlığınızı tehlikeye atabilirsiniz. Gözle görünür bir sonuç elde etmek için çok çaba harcayacağınızı belirtmek isteriz.

 

 

4 YORUMLAR

    • Yorumunuz için teşekkür ederiz. Evet bütün bitkileri kullanırken yan etkilerini araştırmak ve göz ardı etmemek gerekiyor. Yazının sonunda da belirttiğimiz gibi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.