Ana Sayfa Genel Vasiyetname Sorgulama e-Devlet

Vasiyetname Sorgulama e-Devlet

Paylaş

e-Devlet”, Soyağacı hizmetinden sonra Vasiyetname sorgulama işlemini hizmete sunacağını duyurdu.

Adalet Bakanlığı duyurdu. Ölen kişilerin mirasçılarına bırakacağı miraslara yönelik beyanları ve mülkleri kısa süre içinde “e-Devlet” te görülebilecek. Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı söz konusu olan mirasçılık belgesini “e-Devlet” ten alınacağına yönelik uygulamanın ardından elektronik ortamda vasiyetnamelerin de verilmesi için çalışma başlattı.

Adalet Bakanlığına bağlı başkanlık çalışmaların tamamlandığını ve uygulamaya geçirilmesi için “e-Devlet” e bildirimde bulundu. Bu son gelişme ile “e-Devlet” in sunduğu hizmetler arasına vasiyetname sorgulama ve alınma hizmeti de girmiş oldu. TC kimlik numarası ile sorgulama yapılıp elektronik vasiyetnameye ulaşılabilecek.

vasiyetname

Halk deyimiyle dededen kalma mülk ve taşınmazlar ile ilgili detaylı bilgilerin bulunacağı bu uygulama diğer uygulamalar gibi çok rehavet göreceği öngörülüyor. “e-Devlet” in bu denli büyük çalışmalara imza atması ve vatandaşların işlerini kolaylaştırması halk açısından büyük memnuniyet topluyor.

“e-Devlet” ile ilgili her açıklama yapıldığında bile Google trendlerine giren bu uygulamaların değeri gelecekte daha da çok anlaşılacaktır.

Noterliğin verdiği, mahkeme kararlarıyla açılan vasiyetnamelere de ulaşılabilecek. Lakin bu uygulama 1 Ocak 2017 tarihi ve sonrası için yapılacak.

VASİYETNAME SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Vasiyetname Nasıl Sorgulanır?

En yakın zamanda “e-Devlet” e Vasiyetname Sorgulama hizmeti entegre edilecek. Bu uygulama ile ilgili diğer detaylar entegre edildikten sonra netleşecek. Bu uygulamaya aynen diğer uygulamalara girildiği gibi https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden kullanıcı girişi yapıldıktan sonra Adalet Bakanlığı hizmetlerinin altında Vasiyetname Sorgulama olarak yararlanılacaktır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.